V březnu 2018 česká Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) ohlásila zahájení pilotního projektu, který má za cíl zabránit prodeji padělaných léků v lékárnách.
Prodej falešných léků totiž neustále roste, stejně jako roste jejich nebezpečnost při nekontrolovaném prodeji především na internetu. Proto už od dubna 2018 jsou balení některých léků na předpis označena 2D Data Matrix kódem, čímž má být zajištěna pravost léku.
Mechanizmus této ochrany je jednoduchý, v některých zemích už funguje a jeho princip spočívá v označení balení léků při výrobě a odeslání této informace do datového úložiště. Označení je unikátní – nebudou existovat dvě balení se stejnými kódy. Potom se lék dostane do prodejního řetězce nebo do nemocnic a v okamžiku, kdy je vydáván pacientovi, kód se načte a z databáze v úložišti se vymaže. Pokud by se znovu objevil v systému, ozve se chybové hlášení a na podvod se přijde. Na datová úložiště jsou kladeny vysoké nároky na spolehlivost a rychlost odezvy, která musí u většiny dotazů nižší než 300 milisekund, pokud tedy bude k dispozici rychlý internet, zdržení bude minimální.
Toto vylepšení zaplatí hlavně výrobci léků a systém musí být podle závěrů nařízení Evropské komise plně funkční od 9. 2. 2019. Je pravdou, že změna znamená i výdaje na straně lékáren – musí např. pořídit novou čtečku kódů a vyškolit personál, ale to pro zvýšení bezpečnosti zákazníků by snad nemusel být problém. Přesto se ozývají hlasy, které systém kritizují.
První snahy o účinný boj proti padělkům léků se u nás objevily už před rokem 2010, tehdy to byly ještě kolky a QR kódy. Potom v 2011 už vznikla legislativní opatření Evropské komise (Falsified Medicines Directive) a systém měl být funkční od roku 2017, což jsme nestihli. Teď už to vypadá lépe, ale určitě to není poslední opatření, protože vynalézavost padělatelů nemá hranice a zisky z falešných léků jsou příliš lákavé na to, aby se podařilo je jedním kódem zastavit.
„2D Data Matrix kód má tu výhodu, že lze efektivně tisknout i na malé předměty. Třeba na plošku 2-3 mm2 je možno umístit padesát znaků. Tím je uspokojivě vyřešen zásadní problém – pravost balení a současně evidence léku od jeho zabalení až po doručení pacientovi. Je ovšem třeba také zajistit nemožnost záměny léku za padělek už před jeho zabalením a důležitá je i ochrana obsahu, což jsou úkoly, které mají několik možných řešení. Jedním z nich jsou takzvané chytré samolepky, které mají hned několik funkcí. Nesou unikátní 2D Data Matrix kód, bezpečnostní hologram a nelze je sejmout bez viditelného poškození, mají tedy funkci pečetě. Díky tomu lze sledovat každé jednotlivé balení léku v průběhu jeho cesty distribučním řetězcem, lze jednoznačně určit pravost daného balení a není možné vyměnit jeho obsah, tedy pravý lék za falzifikát, “ říká Robert Dvořák, ředitel rozvoje obchodu české firmy IQ Structures. „Jisté je, že tento systém bude mít pozitivní efekt, z našich dlouholetých zkušeností víme, že už jen medializace tématu zabezpečení obalů konkrétních produktů má preventivní účinky a způsobuje nárůst prodejů pravých výrobků.“
Hlavně nekupujte léky na internetu.
L. Kopecký, Sci-line